Yukarı Çık

Fâtiha Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fâtiha Suresi 1.Ayet

Fâtiha Suresi Okunuşu
1- Bismillahirrahmânirrahîm.
2- Elhamdü lillâhi rabbil’alemin
3- Errahmânir’rahim
4- Mâliki yevmiddin
5- İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în
6- İhdinessırâtel müstakîm
7- Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn

Fâtiha Suresi Anlamı
1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
2- Hamd o âlemlerin Rabbi,
3- O Rahmân ve Rahim,
4- O, din gününün maliki Allah’ın.
5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.
6- Hidayet eyle bizi doğru yola,
7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların
ve o sapmışların yoluna değil.

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
1:1

Euzübillahi-mineşŞeytanir-Racim

Yüce Rabbimizin rahmet ve inayetinden kovulmuş, şerrin ve şekavetin rehberi olmuş Şeytanın vesvesesinden, Kur’an’ı okuma ve anlama konusunda gaflete ve tembelliğe sürüklemesinden, Allah’ın kelamına itiraz ve isyan etme düşüncesinden, Allah’ın hıfzu himayesine sığınırım (Bak: Nahl: 98)

Bismillah’ir-Rahman’ir-Rahim

(Dünyada, yarattığı her varlığını ve tüm kullarını esirgeyip koruyan, isyan ve kusurlarına bakmayıp yine ihtiyaçlarını karşılayan ve düzelmesi için mühlet sunan) “RAHMAN” ve (Ahirette sadece iman ve itaat ehlini bağışlayıp, sonsuz rahmet ve nimetlerine kavuşturacak;) “RAHİM” (olan) ALLAH’ ın adıyla… Bu işe, ibadet ve imtihan niyetiyle başlamaktayım, O’nun emir ve hükümleri doğrultusunda bu işi yapıp tamamlayacağım, asla harama ve hilekârlığa sapmayacağım. Bu işte sadece Allah’ın rızasını, kullarının hatırını ve insanların rahatını ve menfaatını amaçlayacağım. Bu işi ancak Allah’ın inayetiyle başaracağıma inanmaktayım.
1:2

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ

Her türlü hamd, şükür ve övgü, (canlı ve cansız bütün varlıkları ve özellikle insanı; atom altı enerji zerreciklerinden moleküllere, protein hücrelerinden, sinir, sindirim, dolaşım ve boşaltım gibi yüzlerce sistemlere kadar: her saniye milyarlarca harika bileşim ve iletişim halinde yaratan… Şehirler büyüklüğündeki en gelişmiş bilgisayarların bile bunların milyonda birini başaramayacağı şartları oluşturup, herşeyin ve herkesin bütün ihtiyaçlarını karşılayan,) bizim ve âlemlerin Rabbi olan Allah’adır, (minnet ve hizmet) O’na yakışır, ve O’na layıktır.
1:3

اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ

(Ki) O dünyada herşeye ve herkese acıyıp kollayan RAHMAN ‘dır, ahirette mü’min ve müstakim kullarını bağışlayıp sonsuz rahmetine kavuşturacak RAHİM (olan Allah’tır).
1:4

مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ

(O) Din gününün (Ahirette kesin hesap, ceza ve ödülün karara bağlanacağı büyük mahkemenin) tek ve gerçek Maliki (hakimi ve sahib-i mutlakıdır) .
1:5

اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ

(Bu nedenlerle Ey Rabbimiz) Biz (bütün mü’minler) ancak ve yalnız sana ibadet eder (Senin buyruklarını uygular ve Yüce rızanı ararız) ve (her konuda) sadece Senden yardım diler (ve Senin avn-ü inayetine sığınırız) .
1:6

اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ

(Ne olur) bizi Sırat-ı Mustakime (dosdoğru Din çerçevesine ve istikamet çizgisine) hidayet buyurup (Hakka ve hayra ulaştır) .
1:7

صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ

(Daha önce) Kendilerine nimet verdiğin (hidayet ve hakikate erdirdiğin) kimselerin (Nebilerin, Sıddıkların, Şehitlerin ve Salihlerin) doğrultusuna (bizi yönlendirip yollandır; ama ne olur, azgın Siyonist Yahudiler ve İşbirlikçileri gibi) ğadabına uğrayanların ve (Hıristiyanların müşrik taklitçileri ve ahlaksız Batının takipçileri gibi Haktan) sapıtanların yoluna (kaymamıza fırsat tanıma! Bütün batıl yollardan) gayrı (ve ayrı olan İslam’da sabit kıl) Amin!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir